حمل و نقل ریلی

حمل و نقل ریلی یکی از انواع حمل و نقل ها می‌باشد. از حمل و نقل ریلی برای انتقال کالاها از طریق خطوط ریلی راه آهن استفاده می‌شود. حمل و نقل ریلی نسبت سایر روش های حمل و نقل، ایمنی بیشتری دارد و این دلیل سبب شده که در بین قطارها حوادث کمتری اتفاق بیفتد، چراکه مسیر مشخصی دارند. البته لازم به ذکر است اگر در حمل و نقل ریلی، حوادثی رخ دهد از نظر هزینه، اعتبار و خسارت، شدت بیشتری خواهد داشت. حمل و نقل ریلی نسبت به سایر روش های حمل و نقل مقرون به صرفه تر است.

قطار های باربری نسبت به کامیون ها، توانایی حمل بار زیادتری دارند. این مورد یکی از مزایای حمل و نقل ریلی می‌باشد چون که در مقیاس های بزرگتر، مقرون به صرفه تر است یا به عبارتی هزینه حمل و نقل را کاهش می‌دهد.

یکی از انواع قطارها، کوریدور ها هستند که مختص حمل بار ها می‌باشند. در حمل و نقل ریلی داخلی و خارجی از کوریدور ها برای جابجایی بار ها و انجام فرآیند باربری، استفاده می‌شود.

حمل و نقل ریلی چیست؟

حمل و نقل ریلی چگونه انجام می‌شود؟

حمل و نقل ریلی همانند هر روش حمل و نقل دیگری مثل حمل و نقل هوایی، حمل و نقل دریایی و حمل و نقل جاده ای، دارای شرایط خاصی برای انجام است. در روش حمل و نقل ریلی برای جابجایی محموله ها و کالاها از واگن های باربری مخصوصی استفاده می‌شود. هر یک از این واگن ها وظایف منحصر به فردی دارند.

انواع واگن های باری

 1. واگن های مسطح
 2. واگن های مسقف
 3. واگن های یخچالی
 4. واگن های لبه کوتاه و لبه بلند

مزایای حمل و نقل ریلی

حمل و نقل ریلی یکی از انواع حمل و نقل می‌باشد. شرکت ها و تجار برای ارسال کالاهای خود با حجم بسیار زیاد، با امنیت بیشتر و هزینه مقرون به صرفه تر، چه به صورت بین شهری و چه به صورت بین المللی، از روش حمل و نقل ریلی استفاده می‌کنند. آلودگی های ایجاد شده توسط یک قطار بالطبع کمتر از آلودگی های ایجاد شده توسط چندین خودرو سنگین است و این برای داشتن محیط زیست سالم تر کمک می‌کند.

 1. مقرون به صرفه ترین روش حمل و نقل
 2. دارای امنیت بیشتر در هنگام حمل کالاها
 3. قابل استفاده برای حمل و نقل بارهای عظیم
 4. سازگار با محیط زیست به دلیل استفاده کمتر از انرژی

حمل و نقل ریلی

عوامل تاثیر گذار بر قیمت حمل و نقل ریلی

 1. ابعاد حمل و نقل: اندازه ها و وزن های کالاهای حمل شده.
 2. نوع تحویل کالا: فاصله مقصد تحویل نسبت به ایستگاه راه آهن.
 3. فاصله مبدا و مقصد (مسافت): حمل و نقل ریلی در هنگام حمل و نقل از مسافتهای وسیع ارزانترین است.
 4. بیمه باربری: با توجه به ماهیت کالا ها و محموله های ارسالی، ممکن است الزامات بیمه اضافی نیز وجود داشته باشد.
 5. ترخیص کالا از گمرک: زمانی که کالاها از مرز عبور کنند، ممکن است برای ترخیص کالا از گمرک و هزینه واردات اعمال گردد.
 6. ماهیت کالا: برای حمل و نقل ریلی، چه نوع حملی قرار است انجام گیرد؟ حمل کالاهای شکننده، حمل کالاهای سمیف حمل کالاهای قابل اشتعال و…

کلام آخر

به منظور رفاه حال صاحبان کالا و تجار، این شرکت اقدام به راه اندازی سامانه استعلام آنلاین خدمات حمل و نقل ریلی با پشتیبانی ۲۴ ساعته و نازل ترین قیمت ها و بهترین کیفیت نموده است. لذا صاحبان کالا و تجار عزیز می‌توانند در تمامی ساعات شبانه روز و تمامی ایام سال از این سامانه استفاده نموده و از خدمات آن بهره مند گردند.

سامانه آنلاین حمل‌و نقل بین المللی و استعلام قیمت انتیراپ